ASTROTEOLOGIA – WIELKANOC W UJĘCIU ASTROLOGICZNYM
Czy zastanawialiście się, dlaczego Wielkanoc każdego roku obchodzi się w nieco innym czasie, a nie konsekwentnie tego samego dnia, w którym upamiętniona byłaby rocznica tak wielkiego wydarzenia, jakim dla Chrześcijan jest ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa? Ciekawe pytanie, prawda? Otóż właśnie – jest coś potężnego, co się za tym kryje, a odpowiedź na to znajdziemy w dwóch wspaniałych naukach – astrologii i astronomii.
Na początek przypomnijmy sobie wędrówkę Słońca po ekliptyce:
Równik ziemski znajduje się pomiędzy czterema punktami, tworzącymi KRZYŻ: Baran ♈, Waga ♎ (znaki przeciwległe poziomo), Rak ♋ i Koziorożec ♑ (znaki przeciwległe pionowo).
1) Zima związana jest ze znakiem Koziorożca (Słońce w zwrotniku Koziorożca, najdalej w dół poniżej równika),
2) Lato związane jest ze znakiem Raka (Słońce w zwrotniku Raka, najdalej w górę od równika),
3) Jesień związana jest ze znakiem Wagi (zejście Słońca do równika, astrologicznie mówi się, że Słońce jest w upadku)
4) Wiosna związana jest ze znakiem Barana (wejście Słońca na równik, astrologicznie mówimy, że Słońce jest w wywyższeniu)
Słońce w astrologii reprezentuje Ojca, Króla, Ducha, Świadomość. Słońce jest światłem dnia. Jako ciekawostkę zauważmy, że „słońce” po angielsku to sun i wymawia się tak samo jak angielskie słowo son oznaczające „syn”. Dniem słońca jest niedziela – od ang. Sunday. Słońce włada znakiem Lwa – żywioł ognia.
Księżyc reprezentuje Matkę, Umysł, Duszę, Podświadomość. Jest odbiciem światła, światłem nocy, symbolem natury ludzkiej. Stąd mówi się, że człowiek stworzony został na wzór i podobieństwo Boga. Dniem księżyca jest poniedziałek – od ang. Monday (Moon to „księżyc”). Księżyc włada znakiem Raka – żywioł wody i stąd „Lany Poniedziałek”.
Naszą wędrówkę ku rozwiązaniu zagadki, zaczniemy u startu zimy, 22 grudnia. Słońce wchodzi wtedy w znak Koziorożca, którym włada ciemny i zimny Saturn. Moc światła Słońca maleje – jest wtedy więcej ciemności niż światła; dni są krótsze, a noce dłuższe. Trzy dni później, 25 grudnia, Słońce rozpoczyna wędrówkę ku równikowi, wznosi się, by na wiosnę powrócić do życia. 21 marca wchodzi w znak Barana. Baran to po angielsku ram. Astronomicznie RAM pochodzi od Right Ascension of Meridian. Astrologicznie Słońce w znaku Barana nazywa się wywyższeniem, a w religii chrześcijańskiej mówi się o zmartwychwstaniu.
Niedziela Wielkanocna każdego roku następuje zaraz po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Pełnia ta zawsze przypada w znaku Wagi. Gdy Słońce wiosną wschodzi na równiku, długość dni i nocy wyrównuje się (równoważy się). Słońce jest wówczas w znaku Barana, w znaku wywyższenia, czyli w swojej chwale.
Zgodnie z Nowym Testamentem, tydzień przed ukrzyżowaniem Jezusa, wjechał on do Jerozolimy na osiołku. Tydzień przed pełnią w Wadze Księżyc jest w znaku Raka. Dwie z kluczowych gwiazd w gwiazdozbiorze Raka nazywane są Osłem Północnym i Osłem Południowym (Asellus Borealis i Asellus Australis).
W Jerozolimie Jezus okrzyknięty zostaje królem, co w astrologii ma bezpośrednie odniesienie do znaku następującego po Raku – Lwa (Król Lew).
Zaraz po wiosennej pełni w Wadze, Księżyc wchodzi w znak Skorpiona, którego charakteryzuje żądło.
W religii odnosi się to zdrady dokonanej przez Judasza.
W momencie, gdy Księżyc wkracza do znaku Koziorożca, znajdujemy się w końcowym, skrajnym punkcie krzyża. Jednym z symboli Koziorożca jest góra. Golgota to góra, na którą wchodził Jezus, by tam zostać ukrzyżowanym i dokonać swego żywota. Słońce (Syn Boży) „umiera” w Koziorożcu – symbolu ambicji i ukoronowania chwały ludzkich osiągnięć (stąd korona cierniowa). Podobnie Słońce „umiera” zimą, by trzy dni później narodzić się na nowo (Boże Narodzenie).
W miarę jak Księżyc udaje się w stronę znaku Barana, zbliżamy się do Nowiu, kiedy to Księżyc wschodzi wraz z wywyższonym Słońcem. To jest właśnie istota Wielkanocy. W ten oto sposób Niedziela Wielkanocna dla Chrześcijan jest świętem zmartwychwstania Jezusa jako Chrystusa Zbawiciela. Astrologicznie jest ona świętem nowego świtu i nowego roku na Ziemi.
Z okazji Świąt życzę wszystkim przemiłych spotkań z najbliższymi oraz radosnego celebrowania tego wiosennego i pobudzającego do życia czasu. 🙂