REFORMA SYSTEMÓW

KWADRATURA SATURN – URAN, LUTY 2021

Saturn jest archetypem systemu (władzy, finansowego), w którym żyliśmy – archetypem tego, co tradycyjne a co teraz wymaga innowacji (Uran). Karma Saturna polega na poczuciu poświęcenia i konieczności ustanowienia celu, a buntowniczy Uran podpowiada nam, jak możemy dokonać rewolucji w naszym życiu. Z kwadraturą tych dwóch planet sami stajemy się przyczyną – musimy oddać się danej sprawie na tyle mocno, że będziemy wręcz jej ucieleśnieniem! Saturn kładzie na drodze przeszkody, by pokazać nam, jak trudno jest dokonać zmiany w społeczeństwie, które nie jest w stanie zmienić tego, czego dotąd nie zmieniło. To, że jest coś trudne nie oznacza jednak, że jest niemożliwe!

Kwadratura jest aspektem napięciowym, niewygodnym, nieprzyjemnym, ale właśnie dlatego pobudza nasz system nerwowy. W horoskopach nocnych Saturn reprezentuje ojca. Możemy zatem przyjrzeć się sytuacji na świecie z pozycji nastolatka, który jest już na tyle dojrzały, by wyjść z okresu buntu przeciwko regułom ustanowionym przez ojca. Nie przejmuje się on więcej tym, jaka będzie „kara”, bo co tak naprawdę może jeszcze zrobić tata, gdy syn zbudował już własne zasady? Podobnie, co człowiekowi może zrobić restrykcyjny system z prawami ograniczającymi jego wolność wyrażania się, pracy, zarabiania, przemieszczania się czy nawet swobodnego oddychania, gdy ten zna swoje prawa i prawa uniwersalne?
Z planetami w Wodniku jesteśmy już dojrzali! Uwalniając się od wszelkiego rodzaju strachu przed systemowymi konsekwencjami (tudzież ojcowskim gniewem i dezaprobatą), czujemy się coraz bardziej zdolni do istnienia na własnych niezależnych warunkach.

Kwadratura Urana i Saturna to bitwa pomiędzy tym, co stare (Saturn) i tym, co nowe (Uran). Nakłania nas ona jednak do zachowania mądrości i nie mieszania z systemem (ojcem) dla samego mieszania. Tutaj trzeba utrzymać zasady i struktury, które służyły dobrze i nie kwestionować wszystkiego, lecz dopuścić do głosu swoją własną księgę zasad i zreformować to, co wymaga reformacji.

Czas zobaczyć siebie jako przyczynę zachodzących zmian i ustalić zasady, na których chcemy, by funkcjonowało społeczeństwo. Kiedy uznamy je za rzecz ważną, musimy się ich trzymać
i tego samego wymagać od systemu. Wtedy scenariusz zostaje odwrócony i my sami przejmujemy kontrolę nad sytuacją.