POWRÓT KARMICZNYCH WYZWAŃ – SATURN Rx W NAKSZATRZE SHRAVANA

23 MAJA – 11 PAŹDZIERNIKA 2021

Saturn wszedł właśnie w ruch retrogradacyjny w konstelacji Śravana (zach. Wodnik, syd. Koziorożec) i pozostanie w nim do połowy października. Kiedy planeta wchodzi w retrogradację, zmienia się jej działanie – wykonuje ruch wsteczny (pozornie) i tym samym staje się silniejsza. Jest wówczas bliżej Ziemi, dlatego ma na nas znacznie większy wpływ. 29 maja w retrogradację wkracza też Merkury a 20 czerwca Jowisz. Spośród wszystkich planet w retrogradacji, tranzyt Saturna uznaje się za najważniejszy. Energia jest skoncentrowana w tym obszarze życia, w którym na naszym wykresie znajduje się nakszatra Śravana. Odczuwamy tutaj pewien rodzaj stagnacji czy zawieszenia – szczególnie, gdy mamy planetę w Śravana lub/i gdy aktualnie jesteśmy w cyklu Saturna.

Śravana oznacza „słuchać”, dlatego przed nami wiele retrospekcji i introspekcji. Szczególnie istotną kwestią przejścia planety przez tę nakszatrę jest praktykowanie koncentracji, słuchania i przyjmowania. Im więcej słuchamy, tym lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć siebie i siebie nawzajem. Nakszatra ta powiązana jest też z utykaniem i kuleniem, więc szczególnej uwadze podlegają tutaj kolana, łydki, stopy, nogi. Wiąże się także z liczbą „3”, z symbolicznymi, mitologicznymi trzema krokami Wisznu, więc możemy mieć do czynienia z tematami związanymi z nabywaniem ziemi, przejmowaniem firm, łączeniem interesów.

Nakszatra ta jest związana z Księżycem, dlatego retrogradujący w niej Saturn wywiera silny wpływ na nasz nastrój, sposób w jaki myślimy, odczuwamy i reagujemy. Poprzez aspekty jakie tworzy z innymi planetami (m.in. z Marsem i Rahu) wydobywać obecnie może ciemną, nierozpoznaną przez nas jeszcze stronę i podsycać wewnętrzny niepokój lub niezadowolenie z kroków jakie poczyniliśmy w przeszłości. Przywodzi tematy z przeszłości i przyprowadza ludzi z przeszłości, by poddać je ostatniej refleksji, wyciągnąć wnioski i zakończyć temat.
W pierwszych ośmiu dniach tranzytu odczuwa się zazwyczaj spadek sił, stagnację, a także możliwe, że jakiś rodzaj obaw związanych z przyszłością. Zadaniem naszym staje się sięgnąć po mistrzowską sztukę opanowania umysłu i emocji.

Po przeciwnej stronie do nakszatry Śravana znajdują się konstelacje Ashlesha i Pushya (opiekunem jest Brihaspati=Jowisz). Oznacza to, że spodziewać się możemy powrotu tematów związanych ze służbą zdrowia i medycyną konwencjonalną. Pojawić się mogą naciski na to, by coś zostało zrobione „dla naszego dobra”. Obserwować będziemy znacznie więcej prac drogowych, a także unowocześnień w przemyśle samochodowym. Jednocześnie można spodziewać się znaczącego wzrostu siły tkwiącej w grupach społecznych. Pojawią się sprzeczne głosy i okazje ku temu, by wynegocjować pewne warunki, zawrzeć umowy i kompromisy. Wielu ludzi będzie zainteresowanych poznaniem prawdy. Będziemy chcieli sięgnąć po wyższą wiedzę, czytać więcej, uczyć się, dowiadywać, pomagać i służyć innym. Chętnie zwrócimy się do doradców, połączymy się z nauką mędrców, znawców tematu i bezstronnych osób spoza danego systemu przekonań – wszystko po to, by otrzymać od nich właściwą perspektywę i mądre spojrzenie na zagadnienia, które dotąd postrzegaliśmy tak, jak nas uczono widzieć.

Kiedy Saturn wchodzi w retrogradację niektórzy odczuwają ulgę i wręcz z zapałem rozpoczynają nowe przedsięwzięcia, jednak, kiedy planeta wychodzi na prostą, zdarza się, że z różnych przyczyn nie są oni w stanie zrealizować tego, co zakładali. Dlatego właśnie w okresie retrogradacji Saturna zazwyczaj nie zaleca się liczyć na ekspansję ani rozpoczynać nowych przedsięwzięć, choć oczywiście zrobimy to, jeśli mamy już wszystko poukładane i sytuacja wręcz tego właśnie od nas wymaga. Trzeba jednak zachować ostrożność przy podpisywaniu umów. Czas ten sprzyja refleksji, wyeliminowaniu błędów i korekcie tego, co wprowadziliśmy, a co nie przyniosło pożądanych efektów. Jest to też z całą pewnością czas włożenia dużo większego wysiłku, wzrostu odpowiedzialności i dawania z siebie nie 100% a jak na Shravanę przystało – trzy razy więcej. Powodzenia! 😊