OPIEKA ZASTĘPCZA, RAHU W NAKSZATRZE KRITTIKA
Rahu, czyli karmiczny północny węzeł księżycowy, aktualnie posadowiony jest w nakszatrze Krittikā. W astrologii gwiezdnej konstelacja ta rozciąga się od 26°40’ Barana do 10°00’ Byka, a w astrologii zachodniej od 20º47’ Byka do 4º07’ Bliźniąt.
Mimo że konstelacji Krittika przypisane jest Słońce reprezentujące naszą tożsamość / ego / „ja”, a przy tym też ojca, głowę państwa i rząd, to jest ona żeńską, matczyno – siostrzaną nakszatrą. Z czego to wynika?
Na niebie Krittika ustawiona jest w formie grupy siedmiu gwiazd – sześciu najjaśniejszych i jednej niewidzialnej – zwanych Plejadami, „Płaczącymi Siostrami” lub „Siedmioma Siostrami”. Opisywane są one również jako Sapta Matrikas, czyli „Siedem Matek”, co ma odniesienie do słowa „matriarchat”.
Symbolem Krittika jest ogień – jako źródło energii, paliwo potrzebne do życia. Innym ważnym symbolem tej nakszatry jest nóż, brzytwa, nożyce – jakiekolwiek ostre narzędzie.
Nazwę Krittika tłumaczy się jako „ten, który odcina”, a najbardziej symbolicznym jej aspektem jest przecięcie pępowiny i tym samym odłączenie od pierwotnego, zasilającego Źródła.
Jednym z najbardziej charakterystycznych tematów nakszatry Krittika jest wychowywanie dzieci innych osób, sprawowanie opieki jako rodzic / rodzina zastępcza, wzięcie dziecka do adopcji. Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami – tutaj chętnie przygarnia się je pod swoje skrzydła. Ludzie, którzy rodzą się z planetami w tej nakszatrze doświadczają tych tematów w swoim życiu – sami mogą więc być dzieckiem adoptowanym lub oddanym do adopcji bądź ewentualnie noszą poczucie jakby byli adoptowani, gdyż czują, że nie pasują do rodziny, w której wzrastają. Towarzyszy im uczucie odrzucenia lub porzucenia. Bywa też tak, że wychowywani są przez dwie kobiety, np. jedna to matka biologiczna zajmująca się dzieckiem w domu i druga sprawująca opiekę nad nim podczas pobierania przez nie nauki. Wychowanie i opieka mogą też zachodzić poprzez siostry – ich rodzeństwo, siostry zakonne lub pielęgniarki.
Ponieważ Krittika reprezentuje duszę wojownika, może przynieść zniszczenie i smutek, ale też ma okazję stanąć w obronie słusznej sprawy. Wojownik wie, czego chce i gotów jest oddać życie, aby chronić to, co uważa za dobre. Przykładem osoby z silną energią Krittika (Słońce i Księżyc w tej nakszatrze) była angielska działaczka i twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale. Potrafiła ona przeciwstawić się swojej rodzinie, a także zwalczyć uprzedzenia i sprzeciwy lekarzy, urzędników i oficerów wobec tego, co postulowała. Wielu żołnierzy wojny krymskiej zawdzięcza jej życie, gdyż obejmując ich opieką zadbała przede wszystkim o prawidłową higienę i warunki sanitarne panujące w ówczesnych szpitalach polowych. Co ciekawe, jej energia solarna znalazła nawet manifestację w mianie, jakie otrzymała – „Dama z lampą”.
Przez wzgląd na opiekuńczą, odżywczą i pielęgnującą energię „Siedmiu Sióstr” zawartą w gwiazdozbiorze Plejady – interesujący jest tzw. „Efekt Florence Nightingale”. Opisuje się nim sytuację, podczas której w opiekunie następuje rozwój uczuć wobec swoich pacjentów – nawet jeśli nie zachodzi pomiędzy nimi komunikacja. Jednak gdy powracają oni do zdrowia (czy w szerszym kontekście do stanu, w którym są w stanie funkcjonować samodzielnie), w opiekunie wygaszane są uczucia, jakimi dotąd obdarzał swoich podopiecznych.
Węzły poruszają się ruchem przeciwnym, stąd 17 marca Rahu (Mean Node) wyjdzie z syderycznego Byka i przejdzie do Barana (12 kwietnia True Node). Ketu (południowy węzeł księżycowy) znajdzie się tym samym w znaku Wagi. Rahu pozostanie w nakszatrze Krittika do 14 czerwca 2022 r. (Mean Node) / 12 lipca (True Node). Przejdzie on wówczas do nakszatry Bharani, której kluczowym tematem jest transformacja.