NÓW KSIĘŻYCA W NAKSZATRZE JYEṢṬHĀ

W nocy z 12 na 13 grudnia przywita nas nów Księżyca w nakszatrze Jyeṣṭhā z jej główną gwiazdą Antares zwaną gwiazdą wojny. W astrologii zachodniej jest to znak Strzelca a w syderycznej Skorpiona w pobliżu punktu Gandanta.

Opiekunem Jyeshta jest Indra – „Władca Bogów”, co implikuje, że tematem tego miesiąca księżycowego będą sprawy związane z osobami, które stanowią autorytet – zwierzchnikami państw, urzędnikami, przełożonymi, a także z głową rodziny lub jej najstarszymi przedstawicielami. Nów ten ożywi zagadnienia związane z władzą i kontrolą. Jego energia ma gniewną jakość buntu, dlatego musimy ją dobrze zrozumieć, abyśmy byli w stanie sobie z nią poradzić.

Punkt Gandanta ujawnia nasze słabości i zachęca do stanięcia w swojej mocy. Po to Życie tworzy pewne nieprzyjemne sytuacje, byśmy przestali dopasowywać się na siłę i rozwiązali niezdrowe układy. Przymusza w ten sposób do wyrwania się z różnych sideł – przywiązania, usłużności, podporządkowania…

Jyestha, znana też jako Alakszmi, jest hinduską boginią pecha i nieszczęścia. To starsza siostra i antyteza Lakszmi – bogini dobrobytu i pomyślności. Lakszmi jest zależna i oddana swemu mężowi, natomiast Alakszmi jest samodzielna i buntownicza. Mimo że z Alakszmi powiązane są przeciwności losu, w rzeczywistości popychają nas one do przekraczania granic. Doświadczenia, jakie poprzez nią są zsyłane, mają na celu nas wzmocnić i pozwolić nam odkryć swoją indywidualną ścieżkę.

Energia nowiu w nakszatrze Jyeshta zaprasza do zawalczenia o siebie, do stanięcia w obronie swoich spraw, abyśmy dokonali zmiany sytuacji i być może wyszli z pewnej zależności. Trzeba tylko dowiedzieć się, jaka jest prawda o danej sytuacji, by nie godzić się na próby narzucania nam pewnych wytycznych.

Kiedy człowiek zaczyna myśleć samodzielnie, często spotyka się z nieprzyjemnymi reakcjami ze strony tych, którzy są dla niego ważni. Niektórzy się od niego odsuwają bądź surowo  oceniają, gdyż nie potrafią się pogodzić z jego nową niezależnością. Wzbudza to zazwyczaj przykre emocje, rozczarowanie, poczucie osamotnienia i niezrozumienia. Jednak, mimo że  doświadcza sprzecznych głosów w swojej głowie, to w głębi serca zdaje sobie sprawę, że musi sprostać temu wyzwaniu.  Skonfrontowany z własnymi obawami i lękami, najlepiej radzi sobie, gdy zachowuje siłę spokoju i stawia im czoła.  Wie, że tylko w ten sposób nastąpi w jego życiu wzrost, stanie się silniejszy i przejmie kontrolę nad swoją rzeczywistością. W procesie tym rozpoznaje on swoją najbardziej wewnętrzną wyjątkowość, lecz musi to wiązać się z uczciwością i odpowiedzialnością. W przeciwnym razie pozostanie mu dalej tkwić w energii buntu, gniewu i podporządkowania. Jyeshta pozwala sięgnąć po swoją moc i dotrzeć na szczyt. Wszystko czego wymaga, to włożenia wysiłku i wykazania się odwagą, by zawalczyć o siebie i o sprawy, które uważamy za słuszne.