DLACZEGO POST PRZYWRACA POCZUCIE SZCZĘŚCIA – NAVRATRI

22.03.2023

Jak co roku o tym czasie proponuję przystąpienie do wyzwania, które wprawdzie wymaga włożenia wysiłku, ale za to jest niezwykle inspirujące i inicjuje proces bardzo korzystnych zmian.

Warto nam zatem wiedzieć, że są dwa okresy w całym roku, w których, gdy podejmujemy się postu, nie dość, że nie czujemy głodu, to wręcz czujemy się silniejsi i bardziej doenergetyzowani! Jeden z nich przypada wiosną, a drugi jesienią. Każdy z nich trwa 9 dni i rozpoczyna się nowiem Księżyca. Ponieważ on właśnie miał miejsce, nastała idealna pora, by przystąpić do tego wielkiego zadania! Nosi ono nazwę Navratri.

Słowo Navratri / Navaratri z sanskrytu oznacza „dziewięć nocy”. Nava ma dwa znaczenia – jedno to „dziewięć”, a drugie „nowy”. Ratri oznacza noc. Ponieważ noc pozwala nam zwrócić się do wnętrza, przynosi odpoczynek i regenerację, więc Navratri jest czasem, w którym mamy okazję doświadczyć głębokiego relaksu, uwolnić się od kłopotów i sięgnąć po siły twórcze. Do tego wszystkiego doprowadza post – jako mechanizm oczyszczający dla ciała oraz środek dotarcia do własnego wnętrza. Warto w tym czasie ograniczyć też doznania zmysłowe, oddać się codziennej medytacji lub innym praktykom duchowym.

DLACZEGO POST JEST TAK WAŻNY

Post nie oznacza nic nie jeść (choć niektórzy rzeczywiście nie spożywają w te dni niczego oprócz wody). Oznacza raczej kontrolowanie pragnień i jednoczesne kultywowanie pozytywnego nastawienia psychicznego. Pragnienia mogą być różnego rodzaju: smacznego jedzenia, substancji, zapachów, słuchania określonej muzyki itp. Post żywieniowy oznacza kontrolowanie pragnień dotyczących tych artykułów spożywczych, którym normalnie nie potrafimy się oprzeć.

Post wspiera takie trzy ważne procesy jak:

Detoksykacja – ponieważ wiosna i jesień są momentem zmian związanych z porami roku. To czas, kiedy ciało ludzkie jest wrażliwe i podatne na spadek odporności. Dlatego konieczne jest stosowanie diety lekkostrawnej i wspomaganie komórek ciała w produkcji antyoksydantów – pomagają one w usuwaniu produktów przemiany materii, by nie powodowały obciążeń dla ciała.

Uważność – post daje naszemu układowi trawiennemu czas na odpoczynek. Podczas postu ciało ludzkie zużywa tłuszcz jako podstawowe źródło energii z powodu braku węglowodanów w diecie, a produktem końcowym metabolizmu tłuszczu są ciała ketonowe. Ciała ketonowe są źródłem energii dla mózgu i sprzyjają uwalnianiu z układu nerwowego większej ilości acetylocholiny, co ostatecznie zwiększa koncentrację oraz stymuluje uwalnianie serotoniny – hormonu szczęścia.

Samodyscyplina – post doprowadza ciało i umysł człowieka do bardziej zdyscyplinowanego stanu, który w innych warunkach jest po prostu trudny bądź niemożliwy do osiągnięcia.

ENERGIA ŻEŃSKA

W Hinduizmie Navratri jest świętem zwycięstwa dobra nad złem i jest poświęcone uhonorowaniu energii żeńskiej.

Literatura wedyjska (Purany) określa trzy wymiary żeńskiej energii (Shakti):
– MahaKali (siła lub moc),
– MahaLakszmi (bogactwo, pasja i dobrobyt materialny) oraz
– MahaSaraswati (wiedza, rozpuszczenie, przekroczenie ograniczeń śmiertelnego ciała).

Uważa się, że reprezentują one kosmos jako Ziemię, Słońce i Księżyc. Symbolizują również trzy guny (cechy), odpowiednio:
– Tamas (bezwładność),
– Radżas (aktywność, pasja)
– Sattwa (wiedza, czystość).

Te trzy pierwotne guny są uważane za żeńskie siły naszego Wszechświata, dlatego w Hinduizmie cały ten okres poświęcony jest właśnie nim. Pierwsze trzy dni poświęcone są Durdze (Kali), następne trzy Lakszmi, a ostatnie trzy Saraswati. Każdy zestaw trzech dni
i nocy odpowiada konkretnemu duchowemu celowi i zadaniu. Dziesiąty dzień nazywany jest Vijayadashmi, gdzie 'Vijaya’ oznacza zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo nad umysłem (pożądaniem, gniewem, chciwością, przywiązaniem, ego, strachem, zazdrością, biernością, nienawiścią czy poczuciem winy).

JAK WYGLĄDA I NA CZYM POLEGA CAŁY PROCES

DZIEŃ 1-3

Podczas pierwszych trzech dni, nasza świadomość płynie przez gunę Tamas. Tutaj może nam towarzyszyć smutek, przygnębienie, obawy, strach czy niestabilność emocjonalna. Czas ten pozwala nam zidentyfikować i wyeliminować te aspekty, które ani nam nie pomagają ani nie są konstruktywne. Pozostańmy szczerzy i obserwujmy. Mogą ujawnić się przeróżne skłonności, jakie wykształciliśmy w sobie np. do nadużywania czegoś, chciwości, zazdrości, zwlekania, odkładania na później, lenistwa, kłamstwa, plotkarstwa itp. To czas zwrócenia uwagi na to, co w nas „siedzi”, uświadomienia tego sobie i poczynienia kroków do uwolnienia się od tego.

Obowiązkowo oddajemy się czynnościom, które redukują negatywne cechy w ciele – fizycznie i mentalnie. Fizyczne oczyszczenie obejmuje regularne kąpiele całego ciała, a kąpiele mentalne to podejmowanie świadomych prób uwolnienia negatywnych myśli. W tych dniach staramy się powstrzymać od myślenia, mówienia i robienia czegoś, co mogłoby komuś zaszkodzić. Nie powinniśmy też tłumić negatywnych myśli, a zamiast tego ujawnić je przed sobą, przyznać się i tym samym uwolnić się od ich wpływu. Pomoże nam w tym świadomy oddech i uwalnianie ich wraz z wydychanym z płuc powietrzem. Wspomogą słowa „wypuszczam / uwalniam… niecierpliwość / zazdrość / niepokój / strach przed przyszłością”.

Zadanie: Skup się na swojej wewnętrznej mocy i sile. Wypisz cechy lub nawyki, które chciałbyś / chciałabyś porzucić. Wybierz jedną z nich i praktykuj odpuszczanie jej.

Pierwszego dnia zakładamy kolor granatowy / królewski niebieski / fioletowy, który reprezentuje spokój i oczyszczenie. Pozwala zachować stabilność oraz umożliwia nawiązanie połączenia z Wyższym Ja.

Drugiego dnia nosimy kolor żółty, który przynosi optymizm i pewność siebie. Pozwala nam świętować drogę, na którą wkraczamy. Wnosi radość i pomaga pozbyć się negatywnych myśli.

Trzeciego dnia nosimy kolor zielony, który jest kolorem natury, dobrobytu, wzrostu, duchowej wiedzy, spokoju i bezwarunkowej miłości.

DZIEŃ 4-6

Przez te trzy dni świadomość płynie przez gunę Rajas, więc może wzmagać się niepokój
i pobudzenie (nawet gorączka). Ważnym staje się przekierowanie uwagi na cechy, jakie pragniemy w sobie rozwinąć oraz obdarzenie uwagą cech, które są nam pomocne. Mogą to być cechy, takie jak: cierpliwość, przebaczenie, współczucie, życzliwość, uczciwość i inne. Okres ten polega na budowaniu szczęścia i wspieraniu pozytywności w umyśle za pomocą różnych ćwiczeń umysłowych, afirmacji, wizualizacji, używania pozytywnych słów, mądrych cytatów itp. Pomoże nam także praktykowanie świadomego oddechu – wraz z wdychanym powietrzem, wprowadzamy pozytywne komunikaty. Wspomogą słowa „wpuszczam miłość / spokój / wdzięczność / cierpliwość” itp.

Zadanie: Skup się na swojej wewnętrznej sile i swoim opiekunie. Wypisz cechy lub nawyki, które chciałbyś / chciałabyś kultywować. Wybierz jedną z nich i praktykuj wprowadzanie jej w życie.

Czwartego dnia dnia zakładamy kolor szary, który pomaga nam się uziemić i zapewnia ochronę.

Piątego nosimy kolor pomarańczowy, aby wytworzyć uczucie ciepła i żywiołowości.

Szóstego dnia zakładamy kolor biały, który jest kolorem siły, czystości, ukojenia i wewnętrznego spokoju.

DZIEŃ 7-9

W ostatnie trzy dni, nasza świadomość płynie już w gunie Sattva. Teraz następuje przełamanie granic i rozpuszczenie. Pojawia się jasność, skupienie i połączenie. Stajemy się spokojni i dynamiczni. Poznajemy prawdziwego siebie. Tutaj przychodzi też zrozumienie uniwersalnych prawd, m.in. jaka jest nasza prawdziwa natura oraz dostrzegamy wzajemne powiązania pomiędzy wszystkimi istotami i wszystkim co jest.

Zadanie: Skup się na swojej wewnętrznej mądrości i przewodniku. Zapisz nauki duchowe, których chciałbyś / chciałabyś się nauczyć lub lepiej zrozumieć. Wybierz jedną z nich
i przeczytaj inspirującą książkę lub artykuł na jej temat.

Siódmego dnia zakładamy kolor czerwony symbolizujący odwagę, intensywną pasję i miłość.

Ósmego dnia zakładamy błękit, który symbolizuje elegancję, spokój i silną energię.

Dziewiątego dnia nosimy delikatny róż symbolizujący nowy początek. Wnosimy nim czułość
i urok. Wprowadzamy też harmonię i życzliwość.

W procesie tym przebudzona zostaje w nas Wyższa Świadomość. Wewnętrznie czujemy się niezwykle szczęśliwi i ogromnie wdzięczni za wszystko, co otrzymujemy. 🙂

Top image by Barbara Jackson from Pixabay